„Mikor Andrei, az orosz üzletember szeretne megismerkedni egy elbűvölő orosz hölggyel, azt teszi, amit minden újgazdag orosz tesz: a pénztárcájához nyúl. 1000 dollárral megkínálja a pincért, aki cserébe bemutatja a kiszemelt hölgyet, 500 dollárért bort rendel, majd elkezd beszélgetni.Ha a dolgok rendben mennek, Andrei 101 vörös rózsát küld az új barátnőnek. Néhány héttel később vesz egy felsőkategóriás Mercedest, majd néhány hónappal később egy lakást Moszkvában, cirka 500 000 dollárért.Andrei ezt a rutinműveletet valószínűleg évente többször végigcsinálja, és nagy valószínűséggel mindezekkel egy időben otthon várja a családja, szerető felesége és gyermekei.Íme a moszkvai randi stílus.Köszöntjük Moszkvában, ahol a pénz úgy folyik, mint csapból a víz!”
Ez a randevú-útmutató az Independentben jelent meg nemrég, s természetesen nem társkeresési ötletet akart adni az újságíró, csupán érzékeltetni, mennyi minden változott mialatt Moszkvából, a Szovjetunió fővárosából Moszkva, a világ legdrágább metropolisza lett.
MOSZKVÁBAN DRÁGA AZ ÉLET
Minden Oroszországban befektetni szándékozó vállalkozónak fel kell készülnie arra, hogy Moszkvában drága az élet. Csak akkor lépjen a keleti piacra, ha biztosan tudja finanszírozni a megjelenést. Ha kellően körültekintő és felkészült, befektetése nagy valószínűséggel busásan megtérül…
… de odáig el kell jutni.
Viszonyításképpen néhány alapár üzletembereknek, a belvárosból. Egy fél liter sör 1500 forint körül van, étteremben egy jó húsos ételért 7700 forintot is elkérnek, ha a legolcsóbb üveg bort nézzük ki a menün, akkor se lepődjünk meg a 7000 forintos áron. A repülőtérről 11 500 forintért visz minket a taxi a belvárosba és kb. 25 000 forintot kell perkálni egy átlagos cipőért, amit itthon féláron is megvásárolhatunk. Moszkva drágább, mint London.
INGATLANÁRAK A CSILLAGOKBAN
A The New York Times a minap írt egy 33 000 USD (6 600 000 HUF) / négyzetméteres luxusingatlanról. Persze Moszkvában nemcsak a luxusingatlanok drágák. Egy átlagos egyszobás lakás Moszkva központjában 170 000 font (65 millió forint) körül mozog – csak az ingatlanár-bumm érzékeltetéseképpen: ugyanez a lakás tíz éve 5,7 millióba sem került.
A szállodai árak is az egekben vannak Moszkvában. Az átlag szobaár 63 000 forint körül van, ami elsősorban a sok nyugati 4-5 csillagos hoteleknek köszönhető.
Persze olcsóbban is meg lehet szállni, de semmiképpen sem a központban. Apartmanokat metró közelében – de nem a központban – 100-150 dollárért (20 000 – 30 000 HUF) is kaphatunk.
FONTOS A HELYISMERET
Szoba vagy lakásbérlésnél standardnek számít, hogy a helyi lakosok valahol a külvárosban élnek szerény körülmények között, de a belvároshoz közel fenntartanak egy-két nyugati színvonalon berendezett lakást, amiért természetesen borsos árat kérnek. Kereslet pedig van…
Ha spórolni akarunk, a helyismeret elengedhetetlen. Természetesen lehet 400 forintért is sört inni, háromfogásos ebédet is lehet enni 1000 forint körül, és biztosan találunk olyan taxist is, aki 4 fontért bárhova elvisz a városban.
Egy átlag heti bevásárlás a helyi szupermarketben kb. 20 000 forintba kerül egy négyfős család részére.
Azoroszkapcsolat.hu blogon sokat fogunk foglalkozni az orosz ingatlanpiaccal, a befektetési és fejlesztési lehetőségekkel.
Ha bármilyen orosz üzleten töri a fejét, ha szeretne tájékozódni a lehetőségekről, szeretne piaci elemzéseket olvasni, keressen minket bizalommal! Kiterjedt kapcsolatrendszerrel rendelkezünk Oroszországban, hogy minden területen megfeleljünk partnereink igényeinek.
Andrei-féle szívügyekben nem tudunk segíteni, de szükség esetén ezen a területen is vannak kapcsolataink…
Mi vagyunk az Ön orosz kapcsolata!
RUGURU, az orosz kapcsolat